Objednávky uzavřené po 18.12.2024 negarantujeme dodání do 24.12.2024. U dopravce Zásilkovna je poslední uzavřená objednávka s garancí dodání do Vánoc 17.12.2024

Karel Frelich - lov pstruhů v našich vodách

Pstruhová sezóna je na samém začátku a všichni jsme plni očekávání co nám letošní sezóna přinese. Rozhodli jsme se vyzpovídat našeho kamaráda a perfektního rybáře Karla Frelicha, který nám dá pár rad, aby se nám podařilo ulovit co nejvíce puntíkatých krasavců.

Karel je výborný rybář, který se orientuje snad ve všech rybolovných technikách, ale mezi jeho hlavní zálibu patří přívlač, které se věnuje také na závodní úrovni s výbornými výsledky.

V následujících řádcích vyzpovídáme Karla, jak úspěšně lovit pstruhy v našich pstruhových vodách. Dozvíte se jaké si pořídit vybavení, když se pstruhy začínáte ale také osvědčené nástrahy a spoustu dalšího. Tak pojďme na to. :)

 

Karle jak dlouho chytáš ryby?

Svůj první rybářský lístek mám od roku 1996, takže to je už 25 let.

To, že mezi tvou oblíbenou rybolovnou techniku patří přívlač, to víme ale proč zrovna přívlač?

Je to hlavně o tom, že člověk není vázaný na jedno místo, ale je nutné ryby aktivně vyhledávat. Není potřeba žádná velká příprava, stačí si vzít pár nástrah a vyrazit k vodě.

Co tě přivedlo k závodní přívlači?

Určitě přátelé, v Mladé Boleslavi je široká základna vynikajících přívlačových závodníků, kteří se tomuto sportu věnují a byli nám s parťákem Jardou Urbanem inspirací. Prostě jsme si to chtěli také vyzkoušet.

Jak dlouho závodíš?

Přívlači na závodní úrovni se věnuji sedm let.

Který závodní úspěch považuješ za nejcennější?

Za nejcennější úspěch považuji titul Mistr České republiky v přívlači družstev.

Máš nějaký výjimečný úlovek, o který by ses s námi podělil?

Nemohu říct, že bych ulovil něco výjimečného. Nezaměřuji se na lov velkých ryb, větší radost mi udělá přírodní ryba nebo ta která ve vodě již plave delší dobu.

 

Vyzobali jsem trochu z tvého rybářského života, ale bylo by to na delší povídání, tak se posuneme k podstatě tohoto článku.

 

Karle, začněme od vybavení, které by jsi doporučil našim čtenářům.

Jaké nejraději používáš pruty na lov pstruhů?

Nejraději používám pruty v délkách 1,8 – 2,2m s poloparabolickou akcí a vrhací zátěží do 10g

Na co se zaměřuješ, když vybíráš naviják na lehkou přívlač a jaká je podle tebe ideální velikost?

Nejraději používám velikost okolo 2500, ale zaleží na vyvážení prutu, a proto nejraději nakupuji sestavu na prodejně kde si mohu vše vyzkoušet. Preferuji navijáky s jemnou přední brzdou a menší hmotností. Zejména bezchybně fungující brzda je základ pro zdolání ryby na tenké vlasce.

Jaký kmenový vlasec by jsi doporučil na lov pstruhů?

Hodně záleží na jakou vodu se zrovna vydám , nejčastěji používám vlasec o průměru  12-14mm

Které nástrahy na pstruhy používáš nejraději?

Nejraději používám malé gumové nástrahy do 6 cm, jako jsou nymphy,imitace různých červů,twistery,benja…..

V poslední době jsem si velice oblíbil nástrahy od značky Fishup. Jedná se o velmi měkké gumové nástrahy se silným aroma, které mi velice dobře fungují.

Ale nezatrucuji ani lov s woblery nebo rotačkami, které jsou jako nástrahy nepřekonatelné nejen pro lov pstruhů.

Jaké používáš jigové hlavičky?

Zátěž volím podle situace na daném revíru. Když je veliký průtok, nebo se jedná větší řeku, jako je třeba Ohře, tak chytám klidně 4 i 5g hlavičky, ale když jde o potok nebo pomalu tekoucí říčku, tak třeba i méně než gram.

Pomalu se dostáváme k samotnému lovu.

Je nějaký typ vody, který preferuješ? Mám na mysli např. malé potoky, větší tok řeky, kde můžeš brodit nebo třeba stojáky?

Rád navštěvuji menší říčky a potoky přírodního charakteru.

Je nějaký čas, kdy chodíš na pstruhy nejraději?

Určitě brzy ráno nebo večer, ryby jsou nejvíce aktivní.

Na co se zaměřuješ při hledání pstruhů?

Každá ryba preferuje určitá stanoviště, kde se cítí v bezpečí, hromadí se jí tam potrava a podobně. Takže se zaměřuji na místa jako jsou převislé větve, překážky ve vodě, vývařiště za kameny, hlubší tůně, rozhraní proudů a podobně, tam předpokládám ryby.

Prochytáváš vodu nějak systematicky?

To souvisí s předchozí otázkou, zaměřuji se na již zmíněná místa. Ale jé nutné si i promyslet každý nához, jak rybu co nejlépe překvapit. Velký pstruh vám dá většinou jen jednu šanci. Také je důležitý pohyb po břehu bez toho všechny ryby poplašit. 

Karle, myslím, že teď už víme skoro vše pro to, abychom mohli začít. Chtěl bych ti poděkovat za tvůj čas a popřát ti ať se ti daří a máš spoustu krásných úlovků.

Doufám, že pro naše čtenáře byl článek inspirací při výběru vybavení a přeji Vám také spoustu úlovků a krásných chvil strávených u vody. 

Petrův zdar!

ZA TÝM NA HÁKU ALEŠ